Monitor oled – jakie zastosowanie?

Posted on

Technologia oled zdobywa z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność, dlatego też coraz więcej producentów oferuje wysokiej jakości wyświetlacze oled. Według wielu specjalistów w branży, to właśnie ta technologia w najbliższym czasie odgrywać będzie kluczową rolę.

Szeroki i różnorodne zastosowanie

Jeszcze kilka lat temu monitor oled wykorzystywany był jedynie w monochromatycznych ekranach, które stosowane były na przykład w radiach samochodowych. W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się cyfrowe aparaty fotograficzne oparte na wyświetlaczach oled. Olbrzymia popularność wynika nie tylko z lepszego kontrastu monitorów, ale również z niewielkiego zużycia energii.

Koszt produkcji monitorów oled jest stosunkowo niewielki i coraz bliżej zbliża się do cen popularnych paneli LCD. Monitor oled największe zastosowanie znajduje przede wszystkim w urządzeniach przenośnych. Nie oznacza to jednak wcale, że nie można znaleźć porządnych telewizorów oled.

Boom na monitory oled

Jeszcze do niedawna producenci starali się unikać technologii oled w telewizorach i monitorach. Wynikało to przede wszystkim z tego, że wyświetlacze oled bardzo źle znosiły długotrwałe wyświetlanie statycznego obrazu. Z praktycznego punktu widzenia oznaczało to, że na ekranie mogło dochodzić do tzw. wypalania.

W ostatnim czasie sytuacja jednak znacząco się zmieniła. Duży wpływ na to miało między innymi wprowadzenie na rynek monitorów oled, które działają z częstotliwością 120 Hz. Technologia oled cały czas się rozwija, dzięki czemu jest w stanie zapewnić najlepszą jakość obrazu, jeżeli weźmie się pod uwagę wszystkie typy matryc.

Dlaczego monitory oled są tak popularne?

Wysokiej jakości matryce oled mogą pochwalić się nie tylko doskonałym odwzorowaniem barw. Do kluczowych zalet należy zaliczyć bardzo wysoki współczynniki kontrastu oraz niesamowity poziom czerni, który jest nie do osiągnięcia dla konkurencyjnych technologi.

Dzięki nowoczesnym technologiom problemy z wypalaniem się pikseli odeszły na drugi plan, dzięki czemu monitory oled mogą być wykorzystane w zupełnie nowych branżach. W dzisiejszych czasach godne uwagi są przede wszystkim matryce typu White OLED, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.