Roboty przemysłowe na stanowiska zrobotyzowane – co wybrać?

Posted on

Nowoczesny robot przemysłowy jest w stanie wykonać szereg różnych prac – precyzyjniej, szybciej, a także bezpieczniej niż człowiek. Czym kierują się firmy przy wyborze tego typu maszyn do swoich zakładów pracy?

Szerokie zastosowanie robotów przemysłowych

Dzisiaj roboty przemysłowe tworzą różnorodne stanowiska zrobotyzowane. Mogą być używane między innymi w branży motoryzacyjnej, elektromechanicznej, w branży budowlanej, leśnictwie czy też w górnictwie. Coraz częściej słyszymy także o wykorzystaniu robotów w hotelarstwie, medycynie, transporcie.

Ze względu na fakt, że możliwe jest programowanie robotów przemysłowych, można nadać im różnorodne zastosowania. Robot może wykonać wtedy czynność zaprogramowaną przez operatora, na przykład może być to montaż, podnoszenie i przenoszenie ładunków, obróbka.

Aby robot przemysłowy rzeczywiście mógł być przyszłościową inwestycją w firmie, powinien spełniać konkretne wymagania. O czym należy wtedy pamiętać?

Jak dobrać najlepsze roboty przemysłowe do danego zakładu pracy?
W sprzedaży znajdują się dziesiątki rozmaitych programowalnych robotów przemysłowych na stanowiska zrobotyzowane. Najbardziej popularne firmy dostarczające tego typu maszyn to między innymi KUKA, ABB. COMAU czy też Mitsubishi.

Przed zakupem konkretnego robota należy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym między innymi:

• Przeznaczenie robota przemysłowego.
• Procesy, w których robot przemysłowy ma brać udział.
• Miejsce użycia robota przemysłowego.
• Programowanie robotów przemysłowych – język programowania i jego możliwości.
• Parametry pracy danego robota przemysłowego, w tym precyzja ruchu, szybkość pracy, udźwig ramienia, zabezpieczenia, na przykład specjalne rękawy ochronne.

Skorzystaj z fachowych porad przy wyborze robota przemysłowego!

Zakup robota przemysłowego jest sporym wydatkiem, dlatego też decyzja o wyborze najlepszego urządzenia na stanowisko zrobotyzowane zawsze powinna być dobrze przemyślana.

Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego typu urządzenia, najlepiej skonsultować się ze specjalistami w tej właśnie dziedzinie, na przykład z firm zajmujących się dostawą robotów przemysłowych. Będą mogli oni odpowiedzieć wtedy na wszystkie pytania dotyczące przeznaczenia i użytkowania robotów i doradzić, które z nich sprawdzą się najlepiej w danym zakładzie pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.