Na co należy zwrócić uwagę kupując osprzęt elektryczny?

Posted on

W każdym współczesnym budynku istnieje instalacja elektryczna, która z odpowiednim osprzętem może być przez właściciela domu odpowiednio użytkowana. Łącznik światła, gniazdka elektryczne, przyciski do sterowania żaluzjami i inne, mniej popularne elementy takiego osprzętu ułatwiają życie codziennie, wprowadzając do niego komfort i wygodę.

Jakich błędów unikać przy kupnie?

Niestety inwestor często chcąc oszczędzić na niektórych elementach wykończenia w pewnym momencie zwraca uwagę już tylko na ceny – a jest to bardzo ryzykowne. Zakup osprzętu w sieciówkach jest o tyle niebezpieczny, że klient skuszony ładnym wyglądem i dobrą ceną nie zwróci uwagi na jakość, która zwykle okazuje się mizerna. Dowodzi temu napis „Made in China” który zdobi większość sieciówkowych gniazdek, czy łączników.

Jeżeli została podjęta decyzja co do koloru i ilości punktów osprzętu elektrycznego należy kupić wszystko za jednym razem. Różnice w odcieniach, brak konkretnego modelu ze względu na wycofanie ze sprzedaży, chwilowy brak, kiedy klient potrzebuje dostawy na już. Warto zadbać o zakup kilku zapasowych sztuk, gdyby nagle plan się zmienił, a wybranych łączników już by nie było.

Kupując gniazdka i łączniki należy zapoznać się z producentem. Nie można kupować osprzętu niewiadomego pochodzenia, gdyż jego jakość pozostawi wiele do życzenia. Ostatnia rzecz, której marzy inwestor to wymiana osprzętu wkrótce po jego pierwszym zainstalowaniu.

Jakie gniazdka elektryczne wybrać?

Kontakty elektryczne występują w wielu kolorach i typach, których wybór powinien być przemyślany, nie pochopny. Ze względu na rodzaj montażu występują gniazdka natynkowe, które nadają się do garaży, czy też miejsc, w których nie przeszkadza ich wystający, rzucający się w oczy wygląd. Innym powodem instalowania takich gniazdem jest brak chęci kucia w ścianie i zakładania puszek. Gniazdka podtynkowe zakłada się zwykle na etapie budowy domu – ich wygląd jest zdecydowanie bardziej estetyczny.

Gniazda pojedyncze, podwójne i potrójne – świetnie nadające się za telewizor, komputer i w miejsca, w których wiemy, że będziemy podłączać np. stojącą lampę.

Gniazda uniemożliwiające ich zalanie – kontakt elektryczny do kuchni, do łazienek – z klapkami z tworzywa i różnym stopniu ochrony IP

Kontakt elektryczny z dostępem do mediów – gniazdka antenowe, telefoniczne, komputerowe, czy internetowe

Warto z góry zaplanować dokładną ilość gniazdek tak, aby nie było ich zbyt mało.