Ekogroszek jest niezwykle wydajny i umożliwia ogrzanie całego domu w sezonie zimowym. Dostawca ekogroszku powinien zadbać o to, żeby dostarczany surowiec był dobrej jakości.
Wybór składu opału
Warto mieć na uwadze, że w Polsce jest bardzo dużo składów opału. Dodatkowo ekogroszek jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych. Planując jego zakup trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na: zawartość popiołu, spiekalność, zawartość siarki oraz wartość opałową. Wartość opałowa to inaczej energetyczna wydajność ekogroszku. Ten parametr określa ile energii uzyskamy na skutek spalenia danej ilości materiału. Jeżeli chodzi o ekogroszek to wartość opałowa powinna oscylować w granicach 24-26 Mj/Kg.
Parametry ekogroszku
Trzeba także zwrócić uwagę na spiekalność, którą określa się przy użyciu skali Rogi. Jeżeli spiekalność będzie zbyt duża to proces spalania będzie utrudniony, dlatego nie powinna być większa niż 20. Kluczowa jest również zawartość siarki, ponieważ jeżeli będzie jej sporo to niestety elementy metalowe mogą po pewnym czasie ulec korozji. Dlatego w ekogroszku nie powinno być więcej siarki niż 0,5%. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku popiołu. Trzeba zachować szczególną ostrożność i uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy próbują oszukać na wadze produktu.
Jak sprawdzić jakość?
Sprawdzony dostawca ekogroszku dostarczy dobrej jakości materiał. Warto również pamiętać, że ekogroszek nie powinien być zbyt wilgotny, ponieważ nie będzie się wtedy dobrze palił. W swojej masie powinien zawierać maksymalnie 12% wody, jeżeli faktycznie jest dobrej jakości. Wybór ekogroszku nie jest łatwym zadaniem, ponieważ działa naprawdę bardzo dużo składów opału. Najlepiej kupować materiał ze sprawdzonego źródła, gdzie opał jest dobrej jakości. Żeby sprawdzić jakość ekogroszku można najpierw kupić worek lub dwa i osobiście przetestować. Jeżeli materiał będzie nam odpowiadać to możemy później kupić opał na cały sezon grzewczy. Należy jednak uważać na niskie ceny, ponieważ za dobrej jakości ekogroszek trzeba niestety trochę zapłacić. Warto także uważać na nieuczciwych handlowców, którzy czasami sprzedają węgiel jako ekogroszek. Najlepiej kupować materiał u sprawdzonych dostawców, którzy cieszą się dobrą opinią i od wielu lat działają na rynku.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.