Gdzie stosuje się szakle?

Posted on

Szakla lub szekla, bo nazewnictwo stosowane jest zamiennie wykorzystywana jest wraz z linami, łańcuchami i zawiesiami. Ale co to dokładnie jest szakla i gdzie najczęściej się ją stosuje?

Co to jest szekla?

Najczęściej wykonana jest ze stali i pokryta powłoką galwaniczną. Jest to element, z pomocą którego można zakończyć wykonany z pomocą zawiesi uchwyt. Nadaje się również jako łączenie dwóch końców łańcucha lub liny.

Szakle można znaleźć na rynku w bardzo wielu wzorach, dzięki czemu mogą być one stosowane w wielu branżach. Jednak najczęściej spotyka się je w żeglarstwie oraz branży budowlanej.

Jak wygląda szekla?

Jak już wcześniej zostało napisane, zazwyczaj wykonana jest ona ze stali. Dzięki czemu jest niezwykle wytrzymała. Oprócz tego niektóre modele wykonane są z dodatkowym wzmocnieniem, dzięki czemu może ona udźwignąć nawet 500 kilogramów. Na każdej szakli znajduje się wybity fabrycznie udźwig.

Kształtem szakla przypomina najczęściej literę U. Zbudowana jest z dwóch elementów. Najczęściej pokryta jest powłoką antykorozyjną, dzięki czemu jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Dodatkowo powłoka sprawia, że szekla jest jeszcze bardziej trwała i bezpieczna w stosowaniu.

Żeglarstwo i budownictwo – zastosowanie szakli

Każdy, kto kiedykolwiek żeglował lub pływał statkiem wie, jak ważne są odpowiedni liny. Ale same liny nie wystarczą i nie zapewnią odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dopiero w parze z szaklami stworzą idealny duet. Są one najważniejszym elementem mocującym liny pod żaglami.

Szakle można bardzo często spotkać także w budownictwie, rolnictwie, transporcie, przemyśle maszynowym i ogrodnictwie. Zapewniają trwałość i pewność połączeń.

Gdzie można kupić szekle?

Tego rodzaju akcesoria najczęściej kupowane są w sklepach budowlanych. Oczywiście można je także kupić w sklepach internetowych. Wybór w sklepach online jest zazwyczaj znacznie większy.

Kupując przez Internet można także zaoszczędzić sporo pieniędzy. W sklepach internetowych ceny są przeważnie niższe niż w sklepach stacjonarnych. Zaletą kupowania online jest także oszczędność czasu i brak konieczności stania w kolejkach z tłumem ludzi. Dlatego warto skorzystać z oferty sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów ze stali.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.