Masarstwo to jedna z gałęzi przemysłu, w której obowiązują najostrzejsze normy dotyczące czystości w miejscu pracy. Przetwórstwo mięsa wymaga szczególnych rozwiązań, zwłaszcza jeśli odbywa się na masową skalę. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia masarni są pojemniki, w których przechowywane i transportowane jest mięso. Czym charakteryzują się pojemniki masarskie? Z czego powinny być wykonane? W jakich występują wielkościach? Na te pytania odpowiemy w dalszej części naszego wpisu.
Pojemniki na mięso – rozmiary
W ofercie producentów pojemników masarskich znaleźć można plastikowe skrzynki o objętości od nieco ponad litra do nawet kilkuset litrów. Największa popularnością wśród kupujących cieszą się Pojemniki plastikowe na mięso. Jakie są ich główne zalety? Przede wszystkim jest to ich jakość oraz trwałość. Pojemniki wykonane z plastiku są ponadto lekkie i mogą być łatwo wykonane w taki sposób, by było możliwe ich piętrowanie.
Utrzymanie czystości pojemników tworzywowych
Utrzymanie w czystości pojemników wykonanych z tworzywa sztucznego jest w gruncie rzeczy dość łatwe. Ze względu na specyfikę materiału (tworzywa sztuczne są generalnie dość gładkie, przez co nie przywiera do nich brud), czyszczenie pojemników z tworzywa zajmuje zdecydowanie mniej czasu, niż pojemników stalowych czy wykonanych z drewna i wyłożonych folią. Pojemniki masarskie wykonane z plastiku charakteryzują się też niską masą, przez co są bardziej praktyczne. Pracownicy mogą przenosić więcej towaru na masarni nie przekraczając maksymalnego dopuszczalnego ciężaru, który wolno im podnosić. Kolejna zaleta pojemników plastikowych to możliwość stosowania wielu różnych środków chemicznych do ich czyszczenia. Duża odporność chemiczna tworzyw sztucznych pozwala na stosowanie agresywnej, ale skutecznej chemii. Ważne jest, aby po czyszczeniu pojemniki dokładnie umyć, pozbywają się reszty szkodliwych środków chemicznych.
Pojemniki plastikowe na mięso
Pojemniki na mięso wykonane z tworzyw sztucznych posiadają tak wiele zalet, że w zasadzie w całości wyparły inne rodzaje pojemników w przemyśle masarskim. Są lekkie, stosunkowo tanie, wytrzymałe oraz nie wymagają specjalnego traktowania podczas mycia – to ich najważniejsze zalety,