Ogród dla jego miłośników jest nie tylko miejscem relaksu i podziwiania pięknej roślinności, ale również bardzo często staje się prawdziwą pasją. Wiele osób stara się przenieść do swoich przydomowych ogródków lub na miejskie balkony odrobinę egzotyki w postaci drzewek bonsai.
Co oznacza słowo bonsai?
Bonsai to dosłownie – roślina w pojemniku. Do tworzenia tego typu ozdób wykorzystuje się różnego rodzaju odmiany krzewów i drzew. Chociaż pierwsze bonsai wykonywali Chińczycy, to do rozwoju tego rodzaju sztuki i jej rozprzestrzenienia w znacznym stopniu przyczynili się Japończycy. Rośliny hodowane w pojemnikach są ograniczone w swoim rozwoju i dzięki temu nie rosną do naturalnych rozmiarów. Sztuka bonsai polega na takim doborze krzewów i prowadzeniu ich hodowli, aby uzyskać miniaturową wersję danej rośliny.
Rośliny wykorzystywane do tworzenia miniaturowych kompozycji
Niektóre drzewa wykazują predyspozycje do hodowli w pojemnikach i to właśnie z nich najczęściej powstaje kompozycja bonsai. Tak dzieje się między innymi w przypadku klonu palmowego, fikusa, dębu i wiązu. Przepięknie prezentują się również miniatury z fikusa lub azalii japońskiej. Z drzew iglastych najchętniej wykorzystywane są jałowce i różne odmiany sosny. W doborze roślin znaczenie mają nie tylko piękne listki, ale również ciekawy kształt pnia i gałęzi. Dla wielu osób pierwsze skojarzenie z miniaturowymi drzewkami ma związek z charakterystycznie powyginanym pniem sosny.
Formowanie miniaturowego drzewka
Nie ma jednego przepisu na stworzenie drzewka bonsai. Tak naprawdę wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości ogrodnika. Formowanie bonsai wymaga cierpliwości i systematyczności. Znacznie pomaga również wiedza dotycząca specyfiki danej rośliny. Trzeba także pamiętać, że na efekt końcowy ma wpływ odcień liści, wielkość kwiatów, kształt pnia oraz kolor wszystkich dodatków, takich jak doniczka lub zastosowane podłoże.