Domki na narzędzia

Posted on

Przechowywanie narzędzi niezbędnych w domowym warsztacie to często spory problem. Można go jednak bez większych trudności rozwiązać, odpowiednio planując przestrzeń na działce, aby znalazło się również miejsce na domek służący do przechowywania narzędzi.

Domki z drewna

Różnego rodzaju drewniane domki powszechnie chyba prawie każdemu kojarzą się z ogródkami działkowymi, ze względu na specyficzny wygląd, a również powszechność ich występowania. Takie mini konstrukcje nie wymagają uzyskania w zasadzie żadnych pozwoleń, można kupić je w formie gotowej w marketach. Oprócz tych przeznaczonych do tego, aby sporadycznie w nich zanocować, równie popularne są również domki drewniane na narzędzia. Domki narzędziowe drewniane, w odróżnieniu od tych przeznaczonych do przebywania ludzi, zwykle nie są wyposażone w okna, to chyba najbardziej istotna cecha odróżniająca jedne od drugich.

Jak wybrać odpowiedni typ domku

Istnieje bardzo wiele rodzai pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania przydatnych przedmiotów, domki narzędziowe drewniane stanowią jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Oczywiście nie zawsze stanowią one optymalne rozwiązanie, ponieważ drewno, co do zasady wymaga nieco więcej wysiłku, aby utrzymać je w odpowiednim stanie, w odróżnieniu przykładowo od domków narzędziowych wykonanych z blachy falistej lub innego podobnego materiału. Domki wykonane z drewna wymagają przykładowo odpowiedniej impregnacji. Można w tym celu użyć różnych środków, generalnie przyjmuje się, iż lakiery stanowią impregnat znacznie trwalszy od przykładowo oleju. Z drugiej strony lakier stosowany na zewnątrz będzie zwykle dosyć drogi, musi bowiem posiadać odporność na promienie słoneczne i tym podobne wpływy. Warto zatem również rozważyć pokrycie olejem domków narzędziowych drewnianych. Co prawda proces ten należy co jakiś czas powtarzać, nie jest to jednak nic trudnego.

Co można przechowywać w domkach

W domkach na narzędzia można oczywiście przechowywać wszystko to, co potrzebne nam jest w przydomowym ogródku. Warto zaplanować dodatkowe półeczki czy uchwyty na drobniejsze przedmioty, aby nie zajmowały one miejsca na podłodze, którego zwykle w takich domkach nie jest zbyt dużo, należy więc oszczędnie nim gospodarować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw