Jak wiercić otwór w betonie zbrojonym

Posted on

Beton zbrojony to bardzo solidny i wytrzymały materiał budowlany, dlatego też wywiercenie w nim otworu dla wielu osób może okazać się nie lada wyzwaniem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak powinno wyglądać wiercenie otworów właśnie w betonie zbrojonym.

Solidne narzędzia kluczem do sukcesu

Jak łatwo się domyślić wiercenie otworów w betonie wymaga użycia wysokiej jakości narzędzi. Niestety tradycyjne wiertarki nadają się jedynie do wiercenia otworów w betonie komórkowym. W betonie zbrojonym niestety nie sprawdzą się one najlepiej. Godna polecenia jest przede wszystkim porządna wiertarka udarowa. Przy bardzo twardym betonie najlepszym rozwiązaniem wydaje się użycie specjalnej młotowiertarki. Urządzenia tego typu mogą posiadać nie tylko popularny udar pneumatyczny, ale również udar mechaniczny. Udar SDS jest zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ sprzęt samoczynnie generować będzie odpowiednią siłę nacisku.

Pozostałe akcesoria

Wiercenie otworów wymaga również zastosowania odpowiednich akcesoriów. Mowa tutaj przede wszystkim o solidnych wiertłach, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. Jak łatwo się domyślić w pierwszej kolejności warto postawić na wiertła, które przeznaczone są właśnie do pracy w betonie. Do wiercenia mniejszych otworów w betonie w zupełności wystarczą wiertła widiowe. Aby wykonać zdecydowanie większe otwory warto postawić na wiertła koronowe, które charakteryzują się ostrzami po zewnętrznej stronie. Warto postawić także na solidne kołki. W betonie zbrojonym najlepiej sprawdzą się kołki rozprężne.

Jak prawidłowo wiercić w betonie?

Wiercenie w betonie cennik jest dość prostym zadaniem pod warunkiem, że przestrzega się kilku zasad. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby zapewnić sobie pełną swobodę ruchów. Przed wierceniem warto dokładnie upewnić się, czy wiertła są prawidłowo zamontowane. Ustalić należy również położenie otworów do wywiercenia. Im twardszy beton, tym oczywiście mniejsza powinna być prędkość obrotowa. Aby wywiercić otwory o określonej głębokości można skorzystać z pomocy specjalnych ograniczników. Jeżeli wiertło zaklinuje się w betonie, to należy jak najszybciej przerwać wiercenie otworów w betonie. Po wyłączeniu urządzenia, należy wyjąć wiertło z otworu i ponownie rozpocząć wiercenie w betonie cennik. Mocno nagrzewające się wiertła, można oczywiście od czasu do czasu zanurzyć w oleju chłodzącym.