Jak działa druk sublimacyjny?

Posted on

Pokryte nadrukami koszulki, bluzy oraz inne elementy odzieży stały się w ostatnich latach popularnymi materiałami reklamowymi. Przed zamawiającym takie produkty stoi jedna wybór dotyczący technologii, w której wykonany zostanie dany nadruk. Sublimacja to metoda nadruku, która cieszy się coraz większą popularnością. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać sublimację!

Co to jest sublimacja?

Druk sublimacyjny wykonywany jest przy pomocy specjalnych tuszy oraz papierów transferowych. Do naniesienia nadruku na powierzchnię odzieży potrzebne są dodatkowo specjalistyczne prasy do sublimacji, które generują odpowiednio wysoką temperaturę potrzebną do transferu nadruku. Tusze sublimacyjne to substancje, które wiążą się jedynie z włóknami poliestrowymi. To dlatego nadruk sublimacyjny możne zostać wykonany jedynie na powierzchni odzieży poliestrowej lub ubrań, które pokryte zostały warstwą poliestru. Taki nadruk jest właściwie niezniszczalny.

Dlaczego warto wybrać druk sublimacyjny?

Sublimacja druk posiada liczne zalety, które przekładają się na ogromną popularność tej metody znakowania odzieży. Największą zaletą tej metody druku jest jej trwałość. Nadruk sublimacyjny nie kruszy się i nie odpada. Oznakowane w ten sposób ubrania z powodzeniem można prać w pralce w wysokiej temperaturze. Kolory nie tracą natomiast swojej intensywności i nie blakną pod wpływem działania promieni słonecznych. Nadruk wykonany metodą sublimacji przepuszcza również powietrze, dzięki czemu ubranie sportowe może „oddychać”, co gwarantuje optymalny komfort użytkownikowi.

Jaka odzież jest najlepsza do sublimacji?

Tusze sublimacyjne wchodzą w reakcję jedynie z poliestrem, jednak ubranie nie musi być wykonane w 100% z tego materiału, aby możliwe było wykonanie nadruku. Dodatki takie jak bawełna nie powinny jednak stanowić więcej niż 20% składu tkaniny. Do znakowania wybiera się najczęściej białą odzież poliestrową, ponieważ na takim materiale można dokładnie odwzorować wszystkie kolory z danego projektu. Możliwa jest także sublimacja odzieży w innym kolorze, jednak wtedy najczęściej rezygnuje się z kolorowych nadruków. Ze względu na liczne zalety druku sublimacyjne, najczęściej tę metodę druku wybiera się do znakowania odzieży sportowej.