Dokładne wymiary europalety pozwalają na pełne i optymalne wykorzystanie powierzchni ładownej i magazynowej. Dodatkowo wymiary te wraz z jej wytrzymałością gwarantują bardzo niską masę i nośność statyczną, która może sięgać aż do 4000 kg. Dzisiaj europalety są wykorzystywane w całej Europie. Zresztą nie ma się też czemu i dziwić, bo powodem ich powstania była właśnie standaryzacja rozmiarów wszystkich palet.
Dokładne wymiary i waga
Europaleta wymiary ma stałe i standardowe, czyli około 800mm x 1200mm.
Cała jej konstrukcja opiera się na kilku ważnych elementach, których wymiary też są stałe i nigdy nie ulegają żadnym zmianom. Wymiar europalety powoduje, że idealnie jest ona dopasowana do powierzchni ładunkowej samochodu ciężarowego czy też kontenera morskiego. Pozwala to na pełną ładowność i całkowite wykorzystanie całej ładownej powierzchni. Waga palety euro wynosi 25 kg i też jest ona taka z powodu określonych przyczyn. Fakt, ile waży europaleta, wpływa bezpośrednio na maksymalną ładowność kontenera lub pojazdu ciężarowego. Wysokość każdej europalety wynosi 144 mm.
Zgodnie z normami Unii Europejskiej
Europaleta wymiary swoje ma zgodne według określonych norm ustalonych przez Unię Europejską. Wszystko to znormalizowane jest normą UNE-EN 13698-1. Jednak, by wymiar europalety był idealny, a cała paleta spełniała wszystkie warunki, każdy element jej konstrukcji musi posiadać ten sam wymiar.
Z czego składa się europaleta?
Waga palety euro to 25 kg, na nią składa się kilka elementów, z których skonstruowana jest paleta. W jej skład wchodzą dolne elementy wyjściowe, górne elementy, klocki większe i mniejsze, deski środkowe, poprzeczne i pośrednie. Tak jak stały jest europalety wymiar, tak samo stałe są wymiary poszczególnych jej części składowych.Europaleta została tak skonstruowana, by zajmować jak najmniej miejsca i by znacznie nie obniżać wagi załadunkowej danego środka transportu.Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić wszelkie plany logistyczne czy transportowe bez uwzględnienia europalety. Faktem jest, że drewniane palety powoli zastępują już palety plastikowe. Jednak wszystko to zmierza, wciąż, ku jak największemu zminimalizowaniu wagi załadunku. Towarów ładuje się coraz więcej, na paletach bardziej wytrzymałych i o małej wadze własnej.