Narzędzia kominiarskie – tradycyjne i nowoczesne. Czego używa kominiarz?

Posted on

Kominiarz w swojej pracy wykorzystuje różnego rodzaju narzędzia. Dzisiaj są to nie tylko tradycyjne akcesoria jak przepychacze, ale także nowoczesne urządzenia, które pozwalają na dokładne zbadanie stanu przewodów kominowych.

Z jakiego wyposażenia korzysta kominiarz?

Kominiarz, wykorzystując odpowiednie narzędzia kominiarskie, jest w stanie zbadać stan komina, a następnie dokładnie go oczyścić.

Systematyczne czyszczenie komina jest bardzo istotne, ponieważ osadzająca się wewnątrz niego sadza oraz inne zanieczyszczenia mogą zwiększać ryzyko pożarów oraz zatkać przewód kominowy, powodując problemy z odprowadzaniem dymu.

Wyposażenie wykorzystywane przez kominiarza jest dobierane indywidualnie do rodzaju oraz intensywności zanieczyszczeń, a także typu oraz średnicy komina.

Tradycyjny sprzęt kominiarski

Każdy kominiarz wykorzystuje w swojej pracy tradycyjne narzędzia kominiarskie, które nadal sprawdzają się w prowadzeniu prac. Wśród nich znajdują się między innymi:

– Przepychacze ze szczotkami – przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych. Szczotki wykonuje się z różnych materiałów, na przykład ze stali, tworzyw sztucznych.
– Kula kominiarska – służy do opuszczania szczotek do przewodu kominowego, zapewnia obciążenie.
– Bolce i groty kominiarskie – umożliwiają przebijanie komina, pomagają w usuwaniu sadzy.
– Worki kominiarskie – wykonane z niepalnych materiałów, przeznaczone na sadzę.
– Dłuta stalowe – przeznaczone do stosowania z przepychaczami.
– Drążki – stosowane najczęściej w kołowrotkach, pomagających w opuszczaniu narzędzi kominiarskich do przewodu.
– Lusterka – używane przy inspekcji przewodów kominowych.

Nowoczesne narzędzia dla kominiarzy

Aktualnie kominiarze używają także nowoczesnych narzędzi kominiarskich, które pozwalają na dokładną diagnostykę przewodów kominowych i ułatwiają ich czyszczenie i naprawę. Są to między innymi narzędzia kominiarskie jak:

– Kamery kominowe – umożliwiają sprawdzenie komina od wewnątrz. Pomagają między innymi w wyszukiwaniu nieszczelności przewodów.
– Anemometry – urządzenia pomiarowe pozwalające na sprawdzenie ciągu kominowego. Wykorzystywane są również do badania wentylacji.
– Analizatory spalin – pozwalają na ocenę składu spalin, dymu kominowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c..