Nadstawki paletowe

Posted on

Transport jest podwaliną gospodarki. Bez systemu transportowego zakup towarów jest praktycznie niemożliwy. Każdy z producentów sprzedawałby swoje produkty tylko w miejscu ich tworzenia. Znacznym ułatwieniem transportu jest system paletowy – ułatwia on organizację, zachowanie porządku i bezpieczeństwa w czas podróży towarów.

System paletowy – dlaczego tak popularny?

Jak wspomniane już zostało system paletowy jest jednym z najpopularniejszych istniejących na rynku. Właściwie w całości przejął europejski rynek transportowy. Dlatego też producenci kierują dodatki ułatwiają transport właśnie do palet. Standardowy system pozwala na łatwiejsze planowanie przewozów przez producentów jak i firmy zajmujące się przewozami i transportem. Obniża to koszty logistyczne i ułatwia załadunek. Producenci systemów paletowych przystosowali przez system dodatków palety do przewozu w stosach także trudnych towarów. Dlatego postały specjalne nadstawki do palet, skrzynie ładunkowe, pojemniki do układania w stosy czy nawet pojemniki do przewozu środków chemicznych czy płynów.

Rozwiązania te ułatwiają firmom transportowym pracę, producentom magazynowanie gotowych już produktów lub surowców. Palety wykonane są najczęściej z drewna, jednak dostępne są również palety wykonane z metalu lub zabezpieczone przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych. Zazwyczaj stosuje się palety wielorazowe, jednak można zakupić również palety do wykorzystania tylko raz. Stosowanie palet ułatwia magazynowanie w stosach, przewóz towarów, a także zarządzanie systemem magazynowym i inwentaryzację towarów.

Nadstawki do palet – najważniejsze cechy

Nadstawka paletowa ma za zadanie rozszerzyć funkcjonalność palety. Dzięki zastosowaniu nadstawki na palety przekształca się ją w skrzynię, która ułatwia przewóz drobnych produktów, zarządzanie transportem. Nadstawki na palety wykonane są zazwyczaj z drewna, w zależności od potrzeb ścianki nadstawki są lite lub wyposażone w przerwy pozwalające docierać powietrzu do towaru. Nadstawka paletowa może mieć różną wysokość a jej ściany mogą być połączone różną liczbą zawiasów. Co niezwykle istotne są one łatwe w demontażu i po rozłożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Jest to szczególnie ważne gdy do miejsca docelowego jedzie się z innym typem ładunku niż w transporcie powrotnym.