Normalizacja parametrów, czyli drugie imię europalety

Posted on

Czym jest paleta, każdy dobrze wie. Głównym zadaniem stawianym przed nią jest – jak powszechnie wiadomo – ułatwienie procesu zarządzania magazynem i nie tylko. Właśnie dlatego wymiary europalet i ich masa, podlegają pewnej standaryzacji.

Wymiary palety – ile, po co i dlaczego?

Wymiar europalety jest ściśle określony stosownymi normami. Warto zacząć jednak od tego, że nie każda paleta musi posiadać przedrostek „euro”. Jeśli jest to zwykła paleta, to jej parametry wcale nie muszą być znormalizowane. Wręcz przeciwnie – na „rynku” istnieje wiele różnych palet, które przeznaczone są do bardzo zróżnicowanych zadań, Ich wymiary również są bardzo różne.

Wracając jednak do europalety, jej wymiary to 1200 x 800 mm. Naturalnie nie jest to jedyna wielkość, w oparciu o którą można ją poznać. Wręcz przeciwnie – typowa europaleta wyróżnia się dodatkowym oznaczeniem EPAL.

Jak to się ma do funkcjonalności palety?

Taki a nie inny wymiar europalety wcale nie jest przypadkowy. Wręcz przeciwnie – jest on wielokrotnością wymiaru skrzyń plastikowych, które służą do przechowywania towarów w magazynie. Dzięki temu, jeśli podstawą dla skrzyń jest paleta wymiary ich pozwalają na równomierne usadowienie każdej z nich na jej powierzchni. To jednak nie wszystko!

Pewnej standaryzacji podlega również waga palety euro. Zgodnie z obowiązującymi normami, powinna ona wynosić około 25 kilogramów. Dzięki temu – przy znormalizowanym wymiarowaniu – magazynier może mieć pewność, że paleta ma odpowiednią gęstość, a co za tym idzie – również i wytrzymałość.

Wymiarowanie a transport

Waga palety euro jest istotna również ze względu na masę przewożonego towaru. W samochodach typu TIR mieszczą się aż 33 różne europalety. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku tak znormalizowanych konstrukcji jak paleta wymiary naczepy również muszą być odpowiednio ujednolicone. Ta ciągła normalizacja sprawia, że przewóz towarów odbywa się sprawnie i szybko, podobnie też jak sporządzanie całej dokumentacji przewozowej.

Ujednolicenie wymiarów europalet, umożliwia też zwiększenie efektywności transportu. Dzięki temu przestrzeń magazynowa może być optymalnie wykorzystana, podobnie zresztą jak przestrzeń dostępna w środkach transportu.

Kilka słów podsumowania

Wymiary palety euro i jej masa, to dwa podstawowe parametry palet, które podlegają pełnej standaryzacji. Dzięki temu konstrukcja palety – choć jest prosta – doskonale sprawdza się jako narzędzie wspomagające proces transportu. Nie można też zapominać, że typowa, wymiarowana europaleta, jest stosunkowo tania w produkcji.