Miedzionikiel – o stopie miedzi i niklu

Posted on

Miedzionikiel jest jednym z najczęściej stosowanych w przemyśle stopów metali. Powstałe z niego wyroby można napotkać głównie w portach morskich, jednak bardzo często widuje się je również w innych środowiskach. Czym są miedzionikle, jakie mają właściwości i czemu są tak powszechnie wykorzystywane?

Połączenie niklu z miedzią

Miedzionikiel, jak można się domyśleć, jest stopem powstałym wskutek połączenia miedzi i niklu. Często jednak podczas przetapiania dodaje się do niego różne dodatkowe metale, takie jak krzem lub żelazo. Jego produkcja jest bardzo tania, a mimo to wykazuje się on niezwykłymi właściwościami. Przede wszystkim miedzionikle są jednymi z niewielu stopów metali, które cechują się wysoką plastycznością, która jest pożądana przy produkcji sporej części metalowych wyrobów. Mimo to stop ten jest niezwykle wytrzymały, a nawet żaroodporny, a także nie ulega procesowi korozji. Miedzionikiel często wykazuje także właściwości oporowe, a także jest odporny na działanie magnesów. Dzięki temu ma on bardzo szerokie zastosowanie w polskim, jak i zagranicznym przemyśle.

Gdzie używa się miedzioniklu?

Tym z czego połączenie niklu z miedzią jest najbardziej znane jest produkcja monet. W drugiej połowie XX wieku praktycznie wszystkie polskie monety były wykonane z miedzioniklu, a współcześnie również bardzo często wykorzystuje się go w tym celu.Miedzionikle jednak znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle morskim, idealnie nadając się do produkcji wszelkich wyrobów stosowanych w portach. Z miedzioniklu wytwarza się nie tylko przewody hydrauliczne i rurociągi morskie, ale również takie produkty jak klatki dla ryb, czy też morskie systemy przeciwpożarowe.

Jakie są ceny stopu miedzi i niklu?

Miedź i nikiel są bardzo łatwo dostępnymi metalami, a ich łączenie nie niesie za sobą wysokich kosztów. Dlatego też, choć miedzioniklowe wyroby mają niezwykłe właściwości, są one stosunkowo tanie, zwłaszcza w skupach stopów metalicznych.Niemniej jednak niskie ceny ciągle są znacznie wyższe od kosztów produkcji, zwłaszcza jeśli producent sprzedaje takie wyroby jak monety ozdobne, dlatego wielu fabrykom przemysłowym wyrabianie przedmiotów miedzioniklowych bardzo się opłaca. Niektóre z nich nawet opierają na nim całą swoją działalność.