Elektryk należy do zawodów obarczonych szczególnie wysokim ryzykiem zawodowym. Narażony jest na uszczerbek na zdrowiu nie tylko z tak oczywistych powodów, jak porażenie prądem, ale też między innymi może ucierpieć na skutek upadku z wysokości, czy skaleczeń. Od wyboru sprzętu często zależy, czy będzie on w stanie wykonywać swoją pracę bezpiecznie.
Narzędzia
Warto, by były w dobrym stanie technicznym, nie zniszczone, z niewyszczerbioną izolacją. Noże powinny mieć niezbędne osłony, być ostre. Niezbędne jest, by mierniki używane przez elektryka były regularnie kalibrowane, aby nie wprowadzały go swoimi odczytami w błąd.
Ponadto warto zadbać, by użytkowany sprzęt i narzędzia był składowany w bezpiecznym i suchym miejscu, tak aby oddziałująca na niego woda nie przyczyniła się do jego korozji, bądź pozostała wilgoć nie przewodziła ładunków elektrycznych.
Drabiny i podnośniki
Zarówno drabiny, jak i podnośniki wykorzystywane przez elektryka powinny być z licznymi zabezpieczeniami. Podnośniki koszowe należą do najbezpieczniejszych, w jakie można wyposażyć ekipę elektryków.
Sprzęt powinien być regularnie poddawany inspekcji, a w przypadku podnośników koszowych testowany okresowo przez wyspecjalizowaną firmę. Napraw należy dokonywać tylko w autoryzowanych punktach, aby uniknąć nieatestowanych zamienników.
Środki ochrony indywidualnej
Nie powinno się na nich oszczędzać, dobrze dobrane buty, ubranie robocze, czy rękawice ochronne, znacząco zwiększą wygodę ich użytkowania, a przez to umożliwią pracę z wyższą wydajnością.
Dobrej jakości środki ochronne odgrywają też niebagatelną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikowi, zajmującemu się przecież tak odpowiedzialnym i niebezpiecznym zarazem zadaniem.
Stosowane środki ochronne powinny być nowe, wymieniane w miarę potrzeb na bieżąco. W ten sposób zawsze zapewniają maksymalną ochronę użytkownikowi i poziom zabezpieczeń zakładany przez producenta.
Tak więc poziom zagrożeń występujący na stanowisku elektryka budowlanego można znacząco zmniejszyć, wykorzystując dostępne narzędzia. Zalicza się do nich dbanie o odpowiedni stan i jakość użytkowanych narzędzi, upewnianie się, że wykorzystywane podnośniki koszowe są na bieżąco serwisowane i dbanie o dostępność środków ochrony indywidualnej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski