Klej metrakrylowy – jakie ma zastosowanie?

Posted on

Dobór odpowiedniego kleju ma bardzo duże znaczenie dla efektów klejenia. Wśród wielu dostępnych preparatów znajduje się klej określany jako metrakrylowy (metakrylowy). Jakie jest jego główne zastosowanie?

Czym są kleje metrakrylowe?

Kleje metrakrylowe, także określane jako kleje metakrylowe, w skrócie MMA, to rodzaj klejów, które dedykowane są przede wszystkim do łączenia ze sobą tworzyw sztucznych, jednak mogą być one używane również do innych materiałów, na przykład metali, między innymi do żelaza, stali czy aluminium.

Aktualnie są one bardzo popularne w łączeniu ze sobą różnych elementów w przemyśle, a także mogą być używane w gospodarstwie domowym.

Jakie są główne zalety klejów metrakrylowych?

Ze względu na swoje właściwości, klej metrakrylowy posiada wiele zalet jako produkt przeznaczony do łączenia ze sobą elementów, między innymi uszkodzonych czy przy ich budowie.

Główne właściwości klejów metrakrylowych:
– bardzo dobre klejenie tworzyw oraz metali
– nie wymagają specjalistycznego przygotowania podłoża
– szybko się utwardzają
– wykazują wysoką odporność termiczną i chemiczną
– mają bardzo dobre właściwości mechaniczne
– są odporne na rozciąganie i wydłużanie

Co najczęściej klei się z użyciem klejów metrakrylowych?

Dobrej jakości klej metrakrylowy jest w stanie zapewnić skuteczne klejenie wielu powierzchni, dlatego też może być on używany do różnych przedmiotów.

Używany jest on między innymi w przemyśle stoczniowym i w budowie łodzi, w przemyśle transportowym i motoryzacyjnym, do produktów inżynieryjnych, w produkcji elementów metalowych i plastikowych różnych typów. Często jest on także stosowany w branży reklamowej, w modelarstwie.