Węglem można palić ekologicznie

Posted on

Kotły na paliwo stale to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania. Stosuje się je w budynkach mieszkalny, przemysłowych, jak i użyteczności publicznej. Dowiedz się, czy rzeczywiście szkodzą środowisku i co robić, aby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji.

Czy kotły na węgiel są szkodliwe dla środowiska?

W obiegowej opinii kotły na paliwo stałe bardzo szkodzą środowisko. Rzeczywiście stare piece zwykle wytwarzały dużo dymu, w którym znajdowało się sporo szkodliwych substancji. Często spalano także śmieci.Nowoczesne kotły na węgiel czy inne paliwo stałe wcale nie emitują dużej ilości szkodliwych substancji. Są ekologiczne, pod warunkiem używania dobrej jakości paliwa.

Palenie od góry

Okazuje się jednak, że nawet w kotłach starego typu, bez nowoczesnej elektroniki, można spalać węgiel bez wytwarzania dużej ilości szkodliwego dymu. Rozwiązaniem jest palenie od góry.Palenie od góry jest proste. Wystarczy do wyczyszczonego z popiołu i żużla pieca nasypać odpowiednią ilość węgla, a następnie zapalić go od góry, a nie jak zwykle to się robi od dołu. Dzięki temu spaliny z dolnych warstw węgla dopalają się w górnych, bardziej rozgrzanych warstwach. Tak załadowany piec, w zależności od ilości węgla i pojemności pieca, pali się nawet kilkanaście godzin bez dodatkowego podkładania. Dodatkowymi atutami takiego rozwiązania jest mniejsze zużycie opału. Nie trzeba też dodatkowo dokładać węgla. Po wypaleniu się węgla piec trzeba wyczyścić i załadować od nowa.

Najważniejsza jest jakość węgla

Bardzo ważną sprawą jest jakość węgla. Dobrej jakości węgiel, z małą ilością związków siarki i innych szkodliwych substancji, da czyste, ekologiczne ciepło. Co ważne, ogrzewanie węglem jest najtańsze. Gdzie kupić dobry węgiel? Powinien to być zaufany skład, który ma produkty z określonych kopalń i może podać nie tylko kaloryczność określonego węgla, ale i inne parametry. Dobrym przykładem jest firma Alpari.com.pl. To autoryzowany dystrybutor paliw stałych z najlepszych polskich kopalń. W ofercie są także różne ekogroszki i koks. Firma proponuje także dostarczenie węgla na miejsce zamówienia własnym transportem.