Gdzie można wyrzucić elektrośmieci w Polsce?

Posted on

Niestety, choć elektrośmieci znajdują się w niemal każdym domu, to nie można ich wyrzucać razem z innymi odpadami. Grozi to wysoką karą pieniężną, sięgającą nawet 5000 złotych. W takim razie, gdzie wyrzucić elektrośmieci legalnie? W jakich miejscach można pozbyć się starej elektroniki bez żadnych obaw? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Elektroodpady i ich szkodliwość

Nie da się zaprzeczyć temu, że elektrośmieci wyrzucane w nieodpowiednich miejscach stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Stare baterie czy zepsute kable często wydzielają szkodliwe pierwiastki, takie jak rtęć. Działają one niezwykle szkodliwie dla całego środowiska.

Szczególnie niezdrowe są jednak dla gleb, które w przyszłości mogą skończyć jako ziemie uprawne. Jednak warzywa wyhodowane w takich warunkach nie będą zdrowe – wręcz przeciwnie, większość z nich będzie najprawdopodobniej niepozorną trucizną.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci w Polsce?

Najlepszym sposobem na pozbycie się elektroodpadów jest wzięcie udziału w jednej z często organizowanych zbiórek. Panuje na nich zwykle bardzo przyjazna atmosfera, a oddając zepsuty sprzęt, można wspomóc liczne cele charytatywne.

Ponadto w miastach znajdują się liczne kontenery i kosze na elektroodpady. Wystarczy spojrzeć na mapę swojej okolicy i można znaleźć całą gamę punktów rozwiązujących problem tego, Gdzie wyrzucić elektrośmieci.

Wyrzucić czy może sprzedać?

Mówi się, że to co dla jednych jest śmieciem, dla innych może być skarbem. Zasada ta dotyczy w szczególności elektroniki, dlatego szukając miejsca gdzie można wyrzucać elektroodpady dobrze jest sprawdzić, czy w pobliżu nie ma żadnego skupu.

Takie skupy zwykle oferują dosyć przystępne ceny, zwłaszcza zważywszy na to, że obiektem handlu są najzwyklejsze śmieci. Jest to tak zwana sytuacja win-win, gdzie właściciel starego sprzętu może się go pozbyć i zarobić, a kupujący zyskuje dostęp do wielu zamiennych i dających się naprawić części.