Jakie zastosowanie mają nowoczesne roboty przemysłowe?

Posted on

Pierwsze roboty przemysłowe pojawiły się na rynku w latach 60-tych i 70-tych. Były to oczywiście konstrukcje mocno ograniczone, których montaż i prawidłowa konfiguracja była bardzo dużym wyzwaniem. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda zupełnie inaczej, dlatego też praktycznie każdy może postawić na wielofunkcyjne urządzenia, które poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami.

Gdzie wykorzystywany jest robot przemysłowy?

Wysokiej klasy robot przemysłowy wykorzystywany jest przede wszystkim przy spawaniu łukowym, klejeniu, gratowaniu, polerowaniu i zgrzewaniu punktowym. Nowoczesne roboty odgrywają bardzo ważną rolę przede wszystkim w branży produkcyjnej i motoryzacji. Nie można zapominać także o zaawansowanych paletyzatorach, które znacząco podnoszą komfort pracy i co najważniejsze zwiększają bezpieczeństwo.

Współczesne roboty przemysłowe można wyposażyć w dodatkowe przenośniki taśmowe, systemy wizyjne i zaawansowane czujniki, dzięki czemu poradzą sobie z bardzo skomplikowanymi i czasochłonnymi procesami.

Rozwój robotyki

Jeszcze kilka lat temu roboty przemysłowe wykorzystywane były wyłącznie w profesjonalnych zakładach, które specjalizowały się głównie w produkcji masowej. W dzisiejszych czasach zaawansowane maszyny z zakresu robotyki można spotkać także w produkcji małoseryjnej i jednostkowej.

Według wielu specjalistów z branży, w ciągu najbliższych kilkunastu lat roboty przemysłowe znajdą szerokie zastosowaniem praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Z obsługą nowoczesnych robotów poradzi sobie każdy człowiek nawet bez specjalistycznego szkolenia.

Dlaczego warto?

Największym atutem nowoczesnych robotów przemysłowych jest oczywiście wysoka precyzja, która doceniona jest nie tylko w zakładach produkcyjnych. Precyzyjne czujniki bardzo dobrze radzą sobie z wykrywaniem odpowiedniej siły nacisku, promieniowania, czy określonych substancji chemicznych

W przemyśle najbardziej cenione są niezawodne roboty kartezjańskie, które znacząco przyśpieszają pracę. Olbrzymia popularność wynika także z dużej dostępności i bardzo atrakcyjnej ceny. Roboty kartezjańskie doskonale sprawdzą się na liniach produkcyjnych, gdzie niezbędne jest precyzyjne skanowanie, pakowanie i sortowanie.

Roboty przemysłowe dostępne są w ofercietrinitec.pl.