Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze wyświetlacza LCD?

Posted on

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wyświetlacz LCD jest obecnie najbardziej popularnym typem wyświetlacza komputerowego. Charakteryzuje się bowiem odpowiednimi parametrami potrzebnymi do codziennego użytkowania komputera. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniane wyświetlacze LCD są tańsze w porównaniu do LED-owych.

Rozdzielczość i przekątna

Należy mieć świadomość, że najbardziej istotnym parametrem, który powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie jest rozdzielczość. Oczywiście jej wielkość powinna być uzależniona od wymagań użytkownika. W przypadku pracy biurowej zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie Full HD – 1920 x 1080 pikseli.

Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że znacznie większa rozdzielczość będzie konieczna w przypadku pracy z bardziej zaawansowanymi multimediami. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku rozmiaru wyświetlacza. Osoby, którym urządzenie będzie potrzebne do pracy w biurze powinny zdecydować się na wyświetlacze o przekątnej od 22 do 24 cali.

Matryca

Bardzo duże znaczenie będzie miało także wybranie odpowiedniej matrycy. Obecnie największą popularnością cieszą się TN, a także IPS. Pierwszy wspomniany rodzaj rekomendowany jest do domowych zastosowań. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wyświetlanych będzie wtedy około 262000 kolorów.

Godny uwagi jest fakt, że wspomniana matryca cechuje się także stosunkowo krótkim czasem reakcji. Do atutów tego rozwiązania należy także zaliczyć bardzo niską cenę. Z kolei matryce IPS znacznie lepiej będą oddawały kolory. Ich zaletą jest także szeroki kąt widzenia. Przeważnie używane są w profesjonalnych monitorach.

Częstotliwość odświeżania obrazu

Wybierając wyświetlacz lcd nie można zapomnieć o uwzględnieniu częstotliwości odświeżania obrazu. Wspomniany parametr będzie bowiem określał, jak często w ciągu zaledwie jednej sekundy zostanie odświeżony obraz. Warto również wiedzieć, że parametr ten podawany jest w Hz.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dla domowego użytkowania w zupełności powinna wystarczyć częstotliwość obrazu na poziomie 75–85 Hz. Oczywiście dla bardziej wymagających użytkowników lepszą opcją będą wyższe wartości np. 144 Hz. Ponadto wyświetlacz LCD powinien być także wyposażony przez producenta w różnorakie złącza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.