Drzwi przesuwne – rozwiązanie dla małych pomieszczeń

Posted on

Drzwi przesuwne są często wybierane przez właścicieli mieszkań i domów o małym metrażu. Wówczas pozwalają wygospodarować miejsce np. na szafę na ubrania, jednocześnie nie zajmując przestrzeni. Co ciekawe, są też wybierane do dużych pomieszczeń, a nawet luksusowych apartamentów – wszystko z uwagi na wygodę i estetykę, jaką umożliwiają na co dzień.

Drzwi przesuwne – klasyka współczesnego designu

Przesuwne drzwi kojarzą się z wystrojem współczesnych wnętrz. Pozwalają oszczędzić miejsca, ponieważ skrzydło porusza się wzdłuż linii ściany i nie odchyla się na boki. Dlatego sprawdzają się w tak newralgicznych miejscach jak np. korytarze z przejściem do innych pomieszczeń, gdzie tradycyjnie otwierane na bok drzwi utrudniałyby codzienne poruszanie się.

Drzwi, które można przesuwać to rozwiązanie, jakie chętnie wybierają też architekci wnętrz. Pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń w mieszkaniu, co ma znaczenie, kiedy metraż jest niewielki. Ponadto drzwi przesuwne dają możliwość łatwego łączenia przyległych pomieszczeń w jedną, spójną całość, jednocześnie dbając o estetykę.

Wygoda i estetyka drzwi przesuwnych

Zaletą drzwi przesuwnych jest fakt, że mogą mieć różne szerokości i sięgać od sufitu do podłogi. To zaś pozwala wykorzystać maksymalnie np. wnęki, które sprawdzają się jak schowki np. na środki czystości lub szafy na ubrania. Podobnego komfortu nie zapewnią meble z wystawy, które posiadają ograniczone wymiary. Co ciekawe, drzwi przesuwne są znane w architekturze od wieków. Na Dalekim Wschodzie montowano je, by dobrze i szybko dostosować wnętrza do potrzeb mieszkańców, np. zamieniając jedno, duże pomieszczenie na kilka mniejszych, bardziej prywatnych i kameralnych. Choć we współczesnym budownictwie raczej zaznacza się wyraźny podział mieszkania na poszczególne strefy, jednak coraz chętniej wybiera się także możliwość swobodnego zmieniać proporcji wybranych pomieszczeń, tworząc strefy dzienne i nocne. Estetyka drzwi przesuwnych wiąże się także z wyborem ich koloru. Projektanci wnętrz polecają, by decydować się raczej na neutralne barwy, komponujące się z innymi elementami wystroju. W ten sposób uzyskuje się wrażenie ładu i harmonii wewnątrz. Ponadto, po kilku latach, kiedy zmienią się nasze upodobania – nie ma obawy, że nowy wystrój i design wewnętrzny nie będą pasować do drzwi. Na ogół, bowiem wybieramy je na długi czas i decydujemy się na dość kosztowny wydatek. Warto, zatem dobrze go przemyśleć, by kolorystyka służyła wiele lat i pasował do różnych stylów.